Lehtitilaukset

Erinomaista luettavaa sinulle tai lahjaksi ystävällesi!

» Sanansaattaja
» nuorille Nuotta
» lapsille Vinkki

Siirry tilauslomakkeelle

 

Inkerin ev.-lut. kirkko

Inkerin kirkko järjestää lähettimme kanssa yhteistyössä pieniä lähetyskursseja nuorille, jotka sitten jalkautuvat oman maansa nuorten keskuuteen. Kuva: Pekka Jauhiainen.

 

Inkerin kirkko itsenäistyi vuonna 1992. Keskustoimisto sijaitsee Pietarissa. Piispana on Aarre Kuukauppi.

Piispankanslian yhteydessä työskentelee lapsi- ja nuorisotoiminnasta, diakoniasta ja lähetyksestä vastaava ryhmä. Lisäksi kirkko julkaisee Inkerin kirkko -lehteä suomeksi ja venäjäksi sekä tekee radiotyötä.
 
Suomea puhuvien seurakuntalaisten määrä vähenee. Kirkossa ei ole yhtä suurta tarvetta suomea osaaville työntekijöille kuin aikaisemmin. Kirkko venäläistyy. Kotikäynneillä ja -seuroilla on suuri merkitys Inkerin alueella.
Kuuntele saarnoja mediakirjastossa
Lähetysblogi - erikoisia käänteitiä
Minne tänään? Katso tapahtumakalenterista!