🔒 Usko ja uskalla

 

Unettomina öinÀ tulee mietittyÀ kaikenlaista. Miten jaksan nousta aamulla -pohdinta muuttuu pikkuhiljaa Miten jaksan tÀmÀn elÀmÀn -pohdinnaksi. Huolet pyörittÀvÀt mielen mykkyrÀlle. Pelko ja hÀpeÀ hiipivÀt hÀmÀristÀ nurkista kohti. Jokainen tekemÀni virhe ja kokemani hÀmmennys muistuttaa itsestÀÀn. Maailman kauhu ja epÀtoivo putoavat pÀÀlle.

Joskus taistelen öisiÀ mörköjÀ vastaan tarinoimalla. Keksin satuelÀinten seikkailuja: luon maailmoita, joissa maistuu omenahillo ja tuoksuu pikkupakkanen. Maalailen mieleeni hauskoja tapahtumia ja onnellisia loppuja.

Itse keksityssÀ maailmassa voin hallita suunnat ja pÀÀtökset. Tarina kulkee sinne, minne haluan sitÀ kuljettaa. Todellinen maailma on toisenlainen. En voi valita pelkkÀÀ kaunista ja kivaa, sillÀ vastaan tulee myös rujoa ja rumaa. ItsessÀnikin. Uutisotsikoita lukiessa en voi vÀlttyÀ ajatukselta, ettÀ onnelliset loput ovat mahdottomia.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja.
Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi
ja tuet kristillisiÀ kirjoittajia.

Artikkeli Usko ja uskalla julkaistiin ensimmÀisen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: