🔒 Rakas viimeinen pĂ€ivĂ€

 

LÀÀkÀrit eivÀt voi mitÀÀn. Kutsu pappi. NÀin sanoi isÀ aikuiselle pojalleen. Poika soitti Raamattuopistolle ja kun olin paikalla, puhelu ohjattiin minulle. SiitÀ on jo vuosikymmeniÀ, mutta tilanne on yhÀ mielessÀ.

Mies kysyi suoraan, mitÀ pitÀÀ tehdÀ, kun kuolema on edessÀ. Tilanne oli pelottava. Osaisinko auttaa? Tartuin niihin vÀlineisiin, jotka tiesin: rippiin ja ehtoolliseen. Oli hyvÀ, kun en ollut oman viisauteni varassa.

Saattokeikkoja on sen jĂ€lkeen tullut muutamia. Yksi sanoi: ”HyvĂ€ kun tulit, ettĂ€ voit sanoa, voinko minĂ€ pÀÀstĂ€ taivaaseen”. Kysymykseen tiivistyi pitkĂ€ elĂ€mĂ€. Omaa uskoaan kuoleva kuvasi sanomalla, ettĂ€ lopulta jĂ€ljelle on jÀÀnyt vain huokaus Jumalan puoleen. Vakuutin, ettĂ€ Jeesuksen mukaan se meni vanhurskaana kotiin, joka huokasi: ”Jumala ole minulle syntiselle armollinen”. Kun luin, ettĂ€ Jumala on luvannut viedĂ€ aloittamansa työn pÀÀtökseen (Fil. 1:6), hĂ€n sanoi: ”MikĂ€ huikea lupaus”.

Sanansaattajan verkkojuttu

Jatka lukemista

Sanansaattajan verkkojutut ovat tilaajille. Tilaamalla jatkat lukemista heti ja tuet samalla laadukasta kristillistÀ journalismia.

Jatka lukemista

Artikkeli Rakas viimeinen pÀivÀ julkaistiin ensimmÀisen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: