🔒 Suolan makua

 

Kirkollinen keskustelu nÀyttÀytyy monesti konservatiivien ja liberaalien taisteluna. Jotkut kirkon ja seurakunnan pÀÀtöksistÀ ovat tuntuneet minustakin kÀsittÀmÀttömiltÀ ja turhauttavilta. MyönnÀn, ettÀ muutaman kerran on tullut tunne, ettÀ kirkosta eroaminen ja riitelyjen taakse jÀttÀminen olisi houkuttelevaa. Ja kuitenkin haluan pysyÀ kirkon yhteydessÀ. TÀmÀ on se kirkko, johon minut on jo lapsena liitetty ja jonka yhteydessÀ olen hengelliset evÀÀt elÀmÀÀni saanut.

Kun minulla tulee riitaa puolisoni kanssa, en ajattele, ettĂ€ “tĂ€mĂ€ oli tĂ€ssĂ€â€. Riidat pakottavat keskustelemaan ja etsimÀÀn yhteistĂ€ ratkaisua. Joskus on tarpeen ottaa ja antaa omaa tilaa ja puuhailla yksikseen. Kaikista asioista ei tarvitse olla samaa mieltĂ€, eikĂ€ kaikkea ole tarpeen tehdĂ€ yhdessĂ€. Silti on tĂ€rkeĂ€ pysyĂ€ saman katon alla ja kohdata toisen toiveet ja tarpeet rakkaudella.

Sanansaattajan verkkojuttu

Jatka lukemista

Sanansaattajan verkkojutut ovat tilaajille. Tilaamalla jatkat lukemista heti ja tuet samalla laadukasta kristillistÀ journalismia.

Jatka lukemista

Artikkeli Suolan makua julkaistiin ensimmĂ€isen kerran Sleyn kauppa – Luterilainen verkkokauppa | Kirjat, musiikki, lahjat.




LisÀÀ artikkeleita: