🔒 Armopohjainen realismi

 

Tasavallan presidentti Alexander Stubb otti jokin aika sitten ulkopolitiikassa kĂ€yttöön uuden kĂ€sitteen ”arvopohjainen realismi”. Samalla hĂ€n tuli osoittaneeksi – ainakin minulle – keskeisen piirteen viime vuosikymmenten ulkopoliittisesta keskustelusta: erÀÀnlaisen sekulaarin idealismin, joka lĂ€hentelee jopa uskonnollisuutta.

TÀmÀ idealismi on vuosikausia nÀkynyt vaikkapa toimittajien tavassa tentata kÀrkipoliitikkoja kysymyksillÀ, joissa oletetaan, ettÀ Suomen valtio tekee yhteistyötÀ vain hyvien toimijoiden kanssa. Tai jos ei tee, niin edustajamme ainakin luennoivat pahoille maailman johtajille eettisistÀ hyveistÀ. EttÀ suomalaiset poliitikot ottaisivat jokaisessa ulkopoliittisessa keskustelussa esiin demokratian, ihmisoikeudet ja lÀnsimaisen tasa-arvokÀsityksen.

Arvopohjainen realismi nĂ€yttĂ€isi rikkovan tĂ€mĂ€n idealismin sikĂ€li kuin ymmĂ€rrĂ€n monitulkintaista kĂ€sitettĂ€ oikein. Se nimittĂ€in antaa luvan työskennellĂ€ jopa vÀÀrĂ€ssĂ€ olevien toimijoiden kanssa. Se saattaisi jopa mahdollistaa sen, ettĂ€ katsoisimme omaa oletettua eettistĂ€ hyvyyttĂ€mme hieman kriittisemmin. Silloin ulkopolitiikasta tulee enemmĂ€n sopimusperusteista ja yhteisten intressien etsimistĂ€ kuin kÀÀnnyttĂ€mistĂ€ tai …niin… moraaliposeerausta. Ideologisesti oikeaoppisia lauseita, joita lausutaan sen vuoksi, ettĂ€ voitaisiin nĂ€yttÀÀ olevan hyvĂ€n puolella pahaa vastaan.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja.
Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi
ja tuet kristillisiÀ kirjoittajia.

Artikkeli Armopohjainen realismi julkaistiin ensimmÀisen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: