🔒 Kolumni: ElĂ€mĂ€n salaisuus ja Jumalan pelko

 

Kuvassa Erkki Jokinen

Mahdammeko tajuta tÀmÀn suuntaa ja tarkoitusta hapuilevan aikamme keskellÀ, miten korvaamaton arvo on kyvyllÀ kunnioittaa. Aikamme piirre on PyhÀn katoaminen ihmisen tutkasta. Oikeasti modernilta nÀyttÀÀ se, jolle mikÀÀn ei ole pyhÀÀ. Siksi tosi vapaudeksi nimetÀÀn oikeus pilkata kaikkea ja kaikkia.

Juuri parhaillaan kĂ€ydÀÀn kiihkeÀÀ keskustelua kristillisyyden puhdistamisesta koko olemassaolomme nĂ€köpiiristĂ€. ”Uskonnolle altistuminen” on kuin arvaamaton uhka aikamme ihmisen yllĂ€. Sellaiselta vahingolta ajatellaan tarpeelliseksi varjella erityisesti lapsia ja nuoria. Messias ja sen suuri sĂ€veltĂ€jĂ€ ovat vaarassa saada lopullisen karkotustuomion aikuistuvan suomalaisuuden ilmatilasta.

Martin Buber, joka oli 1900-luvun merkittĂ€vimpiĂ€ juutalaisia ajattelijoita, muistutti Jumalan pelosta kypsĂ€n ihmisyyden perustana . HĂ€n kirjoitti tĂ€stĂ€ elĂ€mĂ€n syvyyssuunnasta kirjassaan Eclipse of God (Jumalan kĂ€tkeytyminen, ”Jumala-pimeĂ€â€), jonka hĂ€n kokosi Yhdysvalloissa pitĂ€miensĂ€ luentojen pohjalta suursodan ja juutalaistuhon vĂ€littömĂ€ssĂ€ lĂ€heisyydessĂ€ vuonna 1951. Buber nĂ€ki, ettĂ€ Jumalan pelko alkaa avautua, kun ihminen tajuaa elĂ€mĂ€nsĂ€ oudon ja kĂ€sittĂ€mĂ€ttömĂ€n salaisuuden. ”SitĂ€ on Jumalan pelko”, kirjoittaa Buber, ”ettĂ€ hyvĂ€ksyy elĂ€mĂ€nsĂ€ joka vaiheen Lahjoittajan lahjana.”

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja.
Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi
ja tuet kristillisiÀ kirjoittajia.

Artikkeli Kolumni: ElÀmÀn salaisuus ja Jumalan pelko julkaistiin ensimmÀisen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: