Lapsuuteni kotikylÀllÀ kaikki naapuruston lapset kÀvivÀt 80-luvulla ja vielÀ 90-luvullakin pyhÀkoulussa. Raamatun kertomukset tulivat tutuiksi flanello-taululle ilmestyvien kuvien muodossa, ja monet lasten virret juurtuivat syvÀlle muistiin. Muistan, miten jÀnnittÀvÀÀ oli odottaa omaa lukuvuoroa, kun Raamattua luettiin vuorotellen jae kerrallaan. Ja pyhÀkoulun lopuksi sai tarran, joka liimattiin kauden alussa jaettuun kuvatauluun.
PyhÀkoulujen mÀÀrÀ on Suomessa merkittÀvÀsti vÀhentynyt viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana. PyhÀkoululaisten ja pyhÀkoulunopettajien lukumÀÀrÀ on laskenut tasaisesti 2000-luvulla. Suomen evankelis-luterilaisen kirkon tilastojen mukaan perinteinen, viikoittainen pyhÀkoulutoiminta on supistunut huomattavasti. Syiksi on esitetty yhteiskunnan muutosta, laskevaa syntyvyyttÀ ja perherakenteiden murrosta.
PyhÀkoulujen mÀÀrÀn vÀhentyessÀ vÀhenee myös lasten kristillinen kasvatus. Toki voi olla, ettÀ monessa perheessÀ vanhemmat jaksavat lukea ahkerasti ÀÀneen lastenraamattuja ja opettaa lapsilleen hengellisiÀ lauluja ja rukouksia, mutta paljon on niitÀ perheitÀ, joihin kristillinen kasvatus ei samalla lailla ylety kuin vielÀ muutama vuosikymmen sitten. Kun samaan aikaan kouluista on poistunut tunnustuksellinen opetus, voi monella lapsella olla varsin vÀhÀn tietoa kristinuskosta.