🔒 Viron kirkon lĂ€hetyskeskuksen johtaja Esa Luukkala: ”LĂ€hetystyöntekijĂ€n tulee olla kanssakulkija”

 

Korona-aikaan kirkosta hakivat turvaa myös ne, jotka eivÀt siellÀ tavallisesti kÀyneet.

– Korona-aikana yhteiskunnassa oli nĂ€htĂ€vissĂ€ iso kahtiajakautuminen. Viranomaiset painostivat ottamaan rokotteen ja viesti oli, ettĂ€ jos et ota, olet lĂ€hestulkoon vaarallinen muulle yhteiskunnalle. Jotkut ihmiset alkoivat tĂ€llöin etsiĂ€ kirkosta ja seurakunnasta omien sanojensa mukaan ”positiivista yhteisĂ¶Ă€â€, koska kaikkialla muualla heitĂ€ katsottiin karsaasti, mikĂ€li he olivat eri linjoilla viranomaisten kanssa, Luukkala kertoo.

SiinÀ missÀ Suomessa kiistellÀÀn Suvivirren laulamisesta ja seurakunnan työntekijöiden on entistÀ vaikeampaa pÀÀstÀ kouluihin kristillinen sanoma edellÀ, Viron kouluissa ei podeta uskontoallergiaa.

Luukkalakin on usein pÀÀssyt puhumaan koululaisille pastorin roolissa.

– Kaikissa seurakunnissa, joissa olen työskennellyt, paikalliset koululuokat kĂ€vivĂ€t kirkossa. Heille kerrottiin evankeliumin sanoma, laulettiin ja rukoiltiin yhdessĂ€ IsĂ€ meidĂ€n -rukous.

– Melkein kaikki koululaiset osasivat sen ulkoa, hĂ€n kertoo.

Sanansaattajan verkkojuttu

Jatka lukemista

Sanansaattajan verkkojutut ovat tilaajille. Tilaamalla jatkat lukemista heti ja tuet samalla laadukasta kristillistÀ journalismia.

Jatka lukemista

Artikkeli Viron kirkon lĂ€hetyskeskuksen johtaja Esa Luukkala: ”LĂ€hetystyöntekijĂ€n tulee olla kanssakulkija” julkaistiin ensimmĂ€isen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: