🔒 Turvattomuus saa riitelemÀÀn 

 

Perheterapeutti Jari KekĂ€leen mukaan ihmiset riitelevĂ€t keskenÀÀn siksi, ettĂ€ he ovat haavoittuneita ja hauraita – eivĂ€t niinkÀÀn siksi, etteivĂ€t he osaa sujuvan vuorovaikutuksen tekniikoita.

Se, ettÀ ihminen kokee lapsena hylÀtyksi tulemisen tunteita, turvattomuutta ja yksin selviytymisen pakkoa, jÀttÀÀ hÀnen mieleensÀ jÀljet. Vastoin median usein toitottamia kÀsityksiÀ ihminen voi traumatisoitua, vaikka hÀn ei olisi kaltoinkohtelun uhri tai joutuisi kokemaan traagisia tapahtumia elÀmÀssÀÀn.

Perhe- ja psykoterapeutti Jari KekÀle muistuttaa Miksi me riitelemme? -kirjassaan (Suomen Luther-SÀÀtiö 2025), ettÀ aikuisenkin elÀmÀÀn ja ihmissuhteisiin merkittÀvÀllÀ tavalla vaikuttava trauma voi syntyÀ lapsuudessa kiintymyssuhteen ongelmien vuoksi. Kiintymyssuhteella tarkoitetaan lapsen ja hÀntÀ hoitavan vanhemman vÀlistÀ tunnesuhdetta. Se syntyy sen pohjalta, miten lapsen tarpeisiin vastataan, hÀnen tunteitaan kuunnellaan ja hÀntÀ ymmÀrretÀÀn. Kiintymyssuhde voi olla turvallinen tai turvaton. TÀssÀ ihmissuhteessa ihminen sisÀistÀÀ mallin sekÀ maailmasta ettÀ ihmissuhteista.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja.
Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi
ja tuet kristillisiÀ kirjoittajia.

Artikkeli Turvattomuus saa riitelemÀÀn  julkaistiin ensimmÀisen kerran Sleyn kauppa.




LisÀÀ artikkeleita: