Juhana Tarvainen kirjoitti kirjan kirkosta

 

Vuonna 2025 tulee kuluneksi 1700 vuotta siitä, kun kirkon ensimmäinen ekumeeninen kirkolliskokous aloitti työskentelynsä Nikean kaupungissa. Nikean kirkolliskokous tunnetaan uskontunnustuksestaan, joka Nikeassa ja sitä seuranneessa Konstantinopolin kirkolliskokouksessa (381) muotoiltiin. Tätä uskontunnustusta kristityt käyttävät edelleen.

Kuvassa on Sleyn kotimaantyön johtaja Juhana Tarvaisen Murtunut Kristuksen ruumis -kirjan kansikuva sekä tieto, että kirjan saa tilata osoitteesta kauppa.sley.fi 27 euron hintaan.

Sleyn kotimaantyön johtaja Juhana Tarvaisen kirjoittama teos Murtunut Kristuksen ruumis käsittelee Nikean uskontunnustuksen opetusta kirkosta. Oliko kirkko Nikean uskontunnustuksen tuntomerkkien mukainen silloin, entä nyt? Millainen kirkko oli aluksi, reformaation aikana, entä nyt? Mistä kirkko tulee ja minne se on menossa? Millainen kirkko on Suomessa ja miten siihen suhtautua?

Tilaa omasi nyt! Toimitukset alkavat viikolla 22 heti kirjan saavuttua painosta.


Jaa tämä artikkeli



Lisää artikkeleita: