Päivän Manna 20.8.

 


Älkää murehtiko hengestänne, mitä söisitte, älkääkä ruumiistanne, mitä päällenne pukisitte. (Luuk. 12:22)

Epäusko on juurtunut meihin niin syvään, että me jatkuvasti pelkäämme toimeentulomme puolesta. Siksi tahdomme tietää etukäteen, että Jumala voi pitää meistä huolen. Tahdomme nähdä aittamme viljaa ja arkkumme rahoja täynnä. Näin yritämme sitoa Jumalan aittaan ja arkkuun, vaikka hän ei sitä tahdo. Hän on vapaa, mitä aikaan, tapaan ja ihmiseen tulee. Anna siis hänen huolehtia elättämisestämme. Hänellä on tätä varten niin viljaa kuin rahaakin ja hän tietää oikean ajan ja määrän.

Ajattele siis näin: Tänään tahdon tehdä työtä. Saan varmasti nähdä, että hän antaa sen, mitä tarvitsen. Huomenna teen samoin. Kun näin teet, saat varmasti kokea, että hän huolehtii sinusta ilman murehtimisiasi. Sanoohan Kristus: Älkää siis murehtiko huomisesta päivästä, sillä huominen päivä pitää murheen itsestään. On kuin hän sanoisi: Tehköön kukin tänään työtä, sillä hän ei tiedä, elääkö huomenna. Jos elää, tehköön joka tapauksessa työtä, mutta uskokoon kaiken huolehtimisen Jumalalle. Murheellamme me vain estämme Jumalaa ja olemme hänen tiellään.


Ps. tule mukaan – jaa tämä artikkeli

Osallistu ja anna tärkeälle asialle näkyvyyttä — jaa tämä artikkeli eteenpäin esimerkiksi sosiaalisessa mediassa, WhatsApp -sovelluksella, tekstiviestinä tai tulostamalla se ilmoitustaululle alla olevilla painikkeilla.



Lisää artikkeleita: