Päivän Manna 27.9.

 


Koska meillä siis on nämä lupaukset, rakkaani, niin puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa. (2. Kor. 7:1)

Totta siis on, että kristitty on syntinen, mutta totta on sekin, ettei hän ole syntinen. Näin varoittaen Paavali osoittaa, että niin hänellä kuin kaikilla kristityillä on vielä sekä hengen saastutusta, siis vääriä ajatuksia Jumalasta, että lihan saastutusta, siis pahoja haluja ja himoja. Siksi meidän on aivan ahkerasti harrastettava Pyhän Hengen avulla puhdistautumista tällaisesta saastutuksesta.

Synti ei tosin voi enää tuomita meitä, jotka uskomme, mutta se pysyy kuitenkin meissä, vaivaa ja estää meitä uskomasta, rakastamasta ja Jumalaan turvaamasta niin sydämellisesti kuin Jumala meiltä vaatii ja niin kuin henki mielellään tahtoo. Se estää meitä olemasta niin puhtaita, hiljaisia ja hyviä kuin mielellämme tahtoisimme. Kaikki ruumiin jäsenetkin hangoittelevat synnynnäisen turmeluksen tähden Jumalan lakia vastaan.

On pelättävissä, että synti voittaa meidät, ellei siis toden teolla sodita ja kamppailla. Niin lankeamme takaisin entiseen jumalattomaan menoon, niin kuin nykyään on esimerkkejä ihmisistä, jotka evankeliumia kuultuaan tulevat entistä pahemmiksi.


Ps. tule mukaan – jaa tämä artikkeli

Osallistu ja anna tärkeälle asialle näkyvyyttä — jaa tämä artikkeli eteenpäin esimerkiksi sosiaalisessa mediassa, WhatsApp -sovelluksella, tekstiviestinä tai tulostamalla se ilmoitustaululle alla olevilla painikkeilla.



Lisää artikkeleita: